Yarına Söyleyecek Sözümüz Var! Star Gazetesi Mülakatı

Yarın Dergisi İmtiyaz sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Murat Açıkgöz’ün 3 Kasım Cuma günü Star gazetesinde yayımlanan röportajı.

Geçen ay senarist Ömer Lütfi Mete dosyası ile yayın hayatına başlayan ‘Yarın’ dergisi’nin yeni sayısında, bir dönem müzik dünyasında fırtınalar estiren Hasan Sağındık var.

Edebiyat, sanat ve fikriyat dergileri kervanına geçen ay katılan Yarın Dergisi, düşünce dünyasında bir ‘toplanma merkezi’ olmayı hedefliyor. ‘Yarına söyleyecek sözümüz var’ diyen derginin imtiyaz sahibi Murat Açıkgöz ile söyleştik…

Yarın Dergisi niçin çıkıyor, bunca dergi arasında kendisine hangi yolu aralamak istiyor?

Yarın Dergisi, yalnızca geçmişi anarak yarının kültür, sanatına bir katkı sağlanamayacağını düşünüyor. Gelenekçi bir duruşumuzun yanında, yarın’a dair yeni fikir ve düşüncelerin yeniden yorumlanmasını önemsiyoruz. Evet, yarın’a söyleyecek sözümüz var.

İlk sayıda Ömer Lütfi Mete üzerine bir dosya sundunuz. İkinci sayınızda ise sanatçı Hasan Sağındık üzerine kapsamlı bir dosya ile çıktınız. Sağındık dosyası yapma gerekçeniz neydi?

Derginin esas çıkış gayesi: “Vefa”… Hasan Sağındık bir döneme damgasını vurmuş, müziği ve duruşuyla takdir edilecek, saygı duyulacak ender isimlerden. Şu ana kadarda kimse Hasan Sağındık’a bir vefa gecesi ya da dosya konusu yapmamıştı.

TOPLANMA ALANI

İlk sayınızın arka kapağında Galip Erdem’den Nevzat Köseoğlu’na Türk düşünce hayatında karşılığı olan isimlerin resimlerini verdiniz. Yarın dergisiyle bu isimleri birleştiren mesele nedir?

İlk sayımızda arka kapağa taşıdığımız isimler dergimizin manifestosudur. Yarın Dergisi, bir kürsü, bir haykırış, bir okul, bir bilinç, bir vefa ve bir toplanma alanı. Dergimizin edebiyat temasının yanında fikri boşluğu doldurma gayreti de mevcut. Bu doğrultuda beslendiğimiz kaynakların fikir ve çalışmalarını ‘Yarın’a aktarılmasını sağlamak, onları tanıtmak, çalışma alanlarına yönelik ciddi sermaye koymuş şahsiyetleri araştırmacıların dikkatine çekmek istiyoruz.

İlerleyen sayılarda dosya konusu yapmayı düşündüğünüz isimler kimler peki?

Seyyid AhmetArvasi… Nevzat Kösoğlu, Ahmet Er, Durmuş Hocaoğlu, Abdurrahim Karakoç, Galip Erdem, Dilaver Cebeci, Osman Yüksel Serdengeçti, Mustafa Kutlu, Peyami Sefa, Mithat Cemal Kuntay ve Cenap Şahabettin ilk aklıma gelenler…

DÜŞÜNSEL BİRİKİMİ GELECEĞE AKTARMAK

Kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan Yarın Dergisi imtiyaz  sahibi Murat Açıkgöz, dergi olarak  Türkiye’nin birikimini yarına taşımayı hedeflediklerini söylüyor.

Bir Cevap Yazın